Jesteś tutaj: O mnie

O mnie

Zawodnik kadry narodowej, trener biegania, zawodnik oraz lider BUFF Team Polska oraz członek BUFF PRO Team. A przede wszystkim mąż i ojciec na pełny etat.

Moja historia?

Żadnych sportowych tradycji rodzinnych. Ciężka praca latami na wsi, a potem w schronisku. To, co wydaje się czasem przekleństwem, można jednak przekuć w swoją siłę.

Ciężka praca, suma wszystkich przeciwieństw i trudności, w połączeniu z uporem i wytrwałością, pozwoliła mi w ciągu 16 lat kariery stanąć z polską flagą na mecie w Chamonix – światowej stolicy biegów górskich, gdzie ściga się cała światowa elita, a ja stanąłem na podium. Każdy, kto obserwował mnie przez ostatnie lata wie, co oznacza „dzień konia”. To dzień wypłaty dużej premii za wszystkie zainwestowane lata treningów, badań, upadków, wyrzeczeń, podróży i ciągłej nauki. To taka forma na starcie, która rywalom odbiera nadzieję, a fanów zachęca do zdzierania gardeł i ciągłego odświeżania stron z wynikami na żywo.

Po kolei. Zacząłem biegać w 2000 roku, a doświadczenie w górach zbieram od 2007 roku, studiując na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu. Jestem absolwentem Studium Fizjoterapii i licencjonowanym trenerem lekkiej atletyki PZLA. To m.in. dzięki temu mam szczególne kwalifikacje, by prowadzić trening swój oraz podopiecznych – profesjonalistów oraz ambitnych amatorów. Uzyskanymi wynikami szybko zaznaczyłem swoją pozycję w Polsce – wielokrotnie zdobywając tytuł mistrza w biegach górskich na różnych dystansach, począwszy od Skyrunningu, przez zawody na Długim dystansie, aż po Ultra. Zdobyłem pierwsze w historii złote medale w Mistrzostwach Polski w Długodystansowym Biegu Górskim (2010, Szklarska Poręba), Skyrunningu (2012, Zakopane), oraz Ultradystansowym Biegu Górskim (2014, Krynica Zdrój). Jako wielokrotny członek kadry narodowej w biegach górskich, zajmowałem czołowe pozycje w Mistrzostwach Świata.

Kolejny etap – pięcie się w górę światowych rankingów wymagało wiele pracy. Zdecydowałem się na Skyrunning Ultra – to ekstremalna, szczególnie wymagająca forma biegów wysokogórskich. Po kilku latach zostałem pierwszym Polakiem, który ukończył cykl prestiżowego Pucharu Świata Skyrunning Ultra zajmując ostatecznie IV miejsce. Aby to osiągnąć zajmowałem czołowe lokaty w najbardziej prestiżowych i konkurencyjnych biegach górskich w Europie, np. Transvulcania (La Palma, Hiszpania), High Trail Vanoise (podium w Val d’Isere), Marathon du Mont Blanc (Chamonix), Transgrancanaria (podium), Buff Epic Trail (Baruerra, Hiszpania).

Doświadczenia te były fundamentem, aby w 2017 zawalczyć o podium z najlepszymi podczas festiwalu UTMB. Niektórzy żartują, że „dzień konia” stał się niemal „dniem pegaza”. Nieformalne mistrzostwa świata, z najmocniej w historii obsadzoną listą uczestników, rozpaliły wyobraźnię wszystkich miłośników biegów ultra na świecie. Pierwsze 16 lat kariery ukoronowałem dostaniem się na podium, zajmując 2 miejsce w biegu CCC.


W 2018 roku podbiłem stawkę co przeszło najśmielsze oczekiwania – zająłem 1 miejsce w biegu TDS, rozgrywanego podczas festiwalu UTMB. Ten bieg jest dłuższy i trudniejszy, dlatego musiałem wspiąć się na szczyt swoich możliwości. A rezultacie wspiąłem się na szczyt podium, tym samym zostając pierwszym i jedynym jak dotąd Polakiem z triumfem podczas festiwalu UTMB.

Lata 2020 - 2022 odznaczały się światową pandemią, a dla mnie jest to okres wieloletnich przygotowań do najważniejszego startu w mojej karierze – zmierzenie się z koronnym dystansem festiwalu UTMB, biegową Ligą Mistrzów.

Jak pomóc wymawiać polskie nazwisko zagranicą?

Proponujemy tak: [Marcheen Shviertz]

Fotografie dla mediów

Osiągnięcia

2019 +

2018 +

2017 +

2016 +

2015 +

2014 +

2013 +

2012 +

2011 +

2010 +

2009 +

2008 +

2007 +