Marcin Świerc

Wysokie 4 miejsce Marcina Świerca w Pucharze Świata Skyrunning w Chamonix. Problemy zdrowotne Piotra Hercoga

SODA Studio Uncategorized

Marcin Świerc zajął czwarte miejsce w 82-kilometrowym biegu rozegranym w ramach Marathon Mont-Blanc we francuskim Chamonix.
Marcin wrócił do Chamonix dokładnie po roku kiedy to odbywały się Mistrzostwa Świata Skyrunning na dystansie 40 km gdzie Marcin zajął wysokie 8 miejsce. W tym roku Marcin wybrał dystans dwukrotnie dłuższy a zawody miały rangę Puchar Świata Skyrunning.
Marcin jak zwykle bieg rozpoczął bardzo spokojnie. Na pierwszym punkcie pomiarowym nie było go nawet w pierwszej 20tce zawodów. Jednak na kolejnych punktach poprawiał lokaty i na 12 kilometrów przed metą był już na 4 pozycji. Tę pozycję zachował bezpiecznie do mety niestety nie udało się wdrapać na „pudło”. Do trzeciego zawodnika zabrakło kilkunastu minut.
A oto co powiedział Marcin zaraz po biegu

„Chciałem wam wszystkim podziękować za kibicowanie… To był bardzo ciężki bieg, ponad 11 godzin walki. Ale dawaliście ogromną moc!!! W tym roku organizatorzy postanowili jeszcze utrudnić i urozmaicić bieg – wyszło ponad 87 km. Same góry mega. Pogoda dopisała, widoki przednie, kibiców pełno na trasie. Prawdziwe święto w stolicy biegów górskich.
Na sam bieg przyjąłem dwie zasady… 1) luźna łydka 2) chłodna głowa.
Początek bardzo asekuracyjnie, choć moc była. Ale konkurencja jeszcze bardziej cisnęła. Im dalej, tym pogoda dawała popalić – dlatego chłodna głowa. Na napotkanych strumieniach nabierałem wody do czapki i chłodziłem się. Przez cały bieg było w miarę równo, dużo piłem, mało jadłem. Poszło 12 żeli, zjadłem niecałe 2 batony, 2 pomarańcze, pół banana. Powoli zbliżamy się do czołówki światowej. Dlatego dziękuje również swoim sponsorom, ludziom którzy mi pomagają, wspierają, doradzają. Takie starty dużo uczą, doświadczenie zebrane, już mam pomysły na treningi pod przyszły sezon-jak iść tylko do przodu i do góry.”

Zwycięstwo w klasyfikacji mężczyzn odniósł Amerykanin Alex Nichols, zaś wśród kobiet obchodząca w dniu biegu swoje urodziny Mira Rai z Nepalu.

Wyniki 80KM DU MONT-BLANC
Mężczyźni
1. Alex Nichols (USA) – 10:31:00
2. Franco Colle (Włochy) – 11:03:11
3. Andy Symonds (Wielka Brytania) – 11:04:52
4. Marcin Świerc (Polska) – 11:23:57
5. Mikael PaseroO (Francja) – 11:32:03
6. Donald Campbell (Wielka Brytania) – 11:55:16
7. Jules-Henri Gabioud (Szwajcaria) – 11:56:29
8. Leonardo Diogo (Portugalia) – 11:59:09
Kobiety
1. Mira Rai (Nepal) – 12:32:12
2. Anna Compet Pascua (Hiszpania) – 12:54:55
3. Hillary Allen (USA) – 13:11.40

Pełne wyniki

W tym samym dniu tylko wieczorem do rywalizacji przystąpił Piotrek Hercog. Dystans dla prawdziwych ultrasów bo, aż 119 km a wszystko w ramach Lavaredo Ultra Trail jednych z bardziej znanych i prestiżowych zawodów w Europie. Niestety Piotrek na skutek problemów zdrowotnych zmuszony był wycofać się z zawodów