Pechowe Mistrzostwa Europy Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère

SODA Studio Uncategorized

Minęły zaledwie 24h od jednego z najważniejszych startów Salomon Suunto Poland Team w tym sezonie, Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère we Francji, a my nadal jesteśmy rozemocjonowani.

Co prawda obyło się bez niespodzianek czyli zwycięstwo w Mistrzostwach Europy Skyrunning na ultra dystansie pozostało w rękach Hiszpanii i Szwecji, ale dla nas ta impreza również pozostanie na długo w pamięci. Zawody rozegrano w niedzielę (12 lipca) w ramach Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère we Francji.

Przede wszystkim kolejny medal w imprezie rangi mistrzowskiej zdobyła Magda Łączak. Po ubiegłorocznym brązowym medalu w Mistrzostwach Świata Skyrunning Ultra w Chamonix tym razem dorzuciła do swojej kolekcji srebro, przegrywając jedynie z wielką faworytką biegu Emelie Forsberg.

Magda od początku biegła w czołówce. Początkowo trzecia, po około 20 km udało się jej minąć drugą Gemmę Arenas. Magda nie dała się wyprzedzić żadnej innej zawodniczce, a i strata do Elmelie pokazuję, że stać Magdę nie tylko na rywalizację z najlepszymi na świecie, ale walkę o zwycięstwo.
Przypominamy, że Magda jest zawodniczką, która łączy pasję biegania z pracą zawodową.

Wyniki
Kobiety
1. Emelie Forsberg (Szwecja) – 9:17:21
2. Magdalena Laczak (Polska) – 9:30:37
3. Anna Strakova (Czechy) – 9:48:46
4. Nuria Dominguez (Hiszpania) – 9:50:53
5. Anna Comet Pascua (Hiszpania) – 10:19:01
6. Michaela Mertova (Czechy) – 10:34:53
7. Gemma Arenas (Hiszpania) – 10:38:21
8. Ragna Debats (Holandia) – 11:10:12
9. Virginie Govignon (Francja) – 11:18:59
10. Elisabet Bertran Masanes (Hiszpania) – 11:55:32

Wśród Panów mieliśmy dwóch naszych reprezentantów: Pawła Dybka oraz Marcina Świerca. Wiedzieliśmy, że Paweł po nie do końca udanym starcie w Pucharze Świata Skyrunning na La Palmie w połowie maja będzie chciał potwierdzić, że należy mu się miejsce w światowej elicie. Udało mu się to znakomicie. Zaczął wolno, ale umiejętnie rozłożył siły i konsekwentnie w miarę pokonywania dystansu mijał kolejnych zawodników. W efekcie przyniosło to 12 miejsce, a do 10 miejsca zabrakło ledwie 6 minut.

Magda i Paweł

Magda i Paweł

Wiadomo, że duże nadzieje pokładaliśmy w Marcinie Świercu – nie bójmy się tego powiedzieć najlepszemu polskiemu biegaczowi górskiemu ostatnich lat. Marcin – nasz towar eksportowy, niesiony ostatnim świetnym startem w Pucharze Świata Skyrunning Ultra w Chamonix na 80 km był wymieniany w gronie najlepszych. Co prawda w rozmowach przed startem narzekał na brak regeneracji po zawodach w Chamonix, ale z drugiej strony wiedzieliśmy, że Marcin to prawdziwy wojownik i da z siebie na trasie naprawdę bardzo wiele.

Wszystko przebiegało według planu. Marcin jak zwykle zaczął spokojnie, ale już koło 20 kilometra udało mu się awansować na 7 lokatę. Niestety koszmarny upadek kilka kilometrów później kosztował go bardzo wiele sił i Marcin nie był w stanie w pełni wykorzystywać swoich wszystkich atutów. Upadek najbardziej był odczuwalny na zbiegach, a wszyscy wiemy, że to największa broń Marcina.

Pechowe Mistrzostwa Europy Ice-Trail Tarentaise w Val d’Isère

Marcin Świerc

Ostatecznie Marcin ukończył bieg na 13 pozycji tuż za Pawłem Dybkiem.
Równych nie miał sobie Luis Alberto Hernando. Drugi w zeszłym roku tym razem zapowiadał zwycięstwo i jak na prawdziwego Mistrza przystało dopiął swego chociaż nie udało się pobić rekordu trasy Kiliana Jorneta.

I jeszcze dwa słowa o trasie. Z pewnością po udanych startach naszych zawodników wielu ultrasów z naszego kraju spróbuje się zmierzyć z tą trasą za rok. Przypominamy, że Ice-Trail Tarentaise to trudny technicznie wyścig wysokogórski, którego trasa wiedzie z Val d’Isère (wysokość to już 1850 m n.p.m.) przez lodowiec na szczyt m.in. Grande Motte, którego wysokość wynosi 3653 m n.p.m. Łącznie suma przewyższeń to aż 5000 m, a trasa jest niesłychanie trudna technicznie.

Wyniki

Mężczyźni
1. Luis Alberto Hernando (Hiszpania) – 7:43:00
2. Manuel Merillas Moledo (Hiszpania) – 7:50:27
3. Clement Molliet (Francja) – 7:54:29
4. Fulvio Dapit (Włochy) – 8:05:14
5. Fabien Antolinos (Francja) – 8:10:25
6. Jessed Hernandez (Hiszpania) – 8:13:20
7. Franco Colle (Włochy) – 8:13:27
8. Pablo Villa (Hiszpania) – 8:30:54
9. Sacha Devillaz (Francja) – 8:39:46
10. Lionel Poletti (Francja) – 8:40:52
….
12. Paweł DYBEK – POL – 8:46:12
13. Marcin ŚWIERC – POL – 8:53:14

Pełne wyniki