O tym się nie mówi czyli kilka słów o… skarpetkach biegowych

Krystian Świerc Bieganie

 O tym się nie mówi czyli kilka słów.. o skarpetkach biegowych. Jak dobrać skarpetki biegowe?

Coraz częściej prosicie mnie o recenzje sprzętu. Szukacie podpowiedzi, rozwiązań, testujecie. Dlatego właśnie zdecydowałem się na swojej stronie w zakładce Sprzęt umieścić wszystkie rzeczy, które używam. Nie ograniczam się tutaj tylko do trenowania czy samego biegania. Jest tam informacja o sprzęcie skitourowym czy regeneracji. Do tej pory nie umieściłem jeszcze jednego bardzo ważnego elementu mojego ubioru – skarpete. Niby tema błahy, niedoceniany, ale pamiętam, że w przeszłości zdarzało mi się źle dobrać skarpetki co kończyło się jakimiś drobnymi, ale bardzo kłopotliwymi pęcherzami, obtarciami.

Od kilku lat korzystam ze skarpetek firmy Salomon. Dystrybutorem tych skarpetek na rynku w Polsce jest firma WAM-SPORT.COM – http://wam-sport.com/

Najczęściej zadajecie mi pytania o skarpety kompresyjne. Prawda jest taka, że nigdy nie byłem entuzjastą biegania w kompresach i nie dlatego, żebym miał ku temu jakieś naukowe tezy. Po prostu jestem zwolennikiem „luźnej łydki” J. Nie wykluczam, że to się kiedyś zmieni. Póki co jeśli zobaczycie mnie w „podkolanówkach” to będa to Salomon S-lab Recovery. Zacząłem je stosować dopiero w tym roku i rzeczywiście pomagają mi w regeneracji. Staram sie zakładać je po cięższcych zawodach czy w sytuacjach w których wiem, że będę prowadził przez dłuższy czas auto.

Nie chce Wam tutaj opisywać cech tego produktu to wszystko jest na stronie dystrybutora. Chciałem jedynie nadmienić, że sakrepty te mają zastosowaną naprawdę silną kompresję na poziomie 22mmHg dlatego nie zalecam stosowania tych skarpet podczas długiego biegu. Za to warto pamiętać, że zastosowane przed biegiem skutecznie pomogą nam się dobrze rozgrzać.

I jeszcze kilka słów o moim ulubionym modelu – skarpetach Salomon S-LAB COOLING. Ponieważ niemal wszystkie zawody w tym roku rozgrywane były w bardzo dobrych warunkach przy bardzo ciepłej i słonecznej pogodzie, bardzo częst sięgałem właśnie po ten model.

Ta zaawansowana skarpeta wykonana jest ze specjalnych włókien i dziana tak aby na możliwie największej powierzchni występowały oddychające kanały powietrzne. Do tego posiadają one ochronę przed promieniowaniem UV. Wszystkie te czynniki sprawiają że skarpety posiadają doskonałą oddychalność i zdolność do chłodzenia. Coolingi znacznie zmniejszają też tarcie pomiędzy skarpetą a skórą, co eliminuje powstawanie pęcherzy i podrażnień.

Naprawdę nie bagatelizujcie tej części garderoby. Często do swojego najważniejszego startu szykujecie sie miesiącami. Inwestycja w dobry sprzęt pomoże osiągnąć wymarzony rezultat.

 

Skarpety biegowe Kilka słów o skarpetkach biegowych. Jak dobrać skarpetki biegowe?

 

Jak dobrać skarpetki biegowe? skarpetki biegowe