Mistrzostwa Świata w Skyrunningu

Mistrzostwa Świata Skyrunning – szczęśliwa (pechowa) trzynastka

SODA Studio Bieganie

Od 22 do 24 lipca w Hiszpanii w ramach zawodów BUFF® Epic Trail odbyły się Mistrzostwa Świata Skyrunning. W ramach Mistrzostw Świata Skyrunning zawodnicy rywalizowali na 3 dystansach: 105 km, 42 km, oraz Vertical 2,8 km.

Skyrunning jest to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Wbieganie na 2000 m.n.p.m. przy 30% nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II stopnia. Skyrunning składa się z wielu poszczególnych dyscyplin biegowych, wśród których należy wymienić w pierwszej kolejności Vertical Kilometer, SkyRace, SkyMarathon czy nowe przedsięwzięcia to SkyExtreme.

W Mistrzostwach nie zabrakło najlepszego w historii tej dyscypliny w Polsce zawodnika – Marcina Świerca, który wystartował na dystansie 42 km o sumie przewyzszeń 3200 metrów. Najwyższym punktem na trasie była wysokość 2729 metrów. Marcin niesiony bardzo dobrymi ostatnimi startami (VII miejsce na Mistrzostwach Świata w Biegu Górskim na długim dystansie w Słowenii oraz II miejsce na Pucharze Świata Skyrunning Ultra we francuskim Val d’Isere) chciał udowodnić, że nie bez przypadku należy mu się miejsce w ścisłej światowej elicie. Przy sprzyjających okolicznościach, dobrym samopoczuciu mógł pokusić się o bardzo dobry występ. Niestety nie do końca w tym dni wszystko potoczyło się jak należy. Przyjazd tuz przed zawodami oraz brak supportu na trasie nieco odbił się na wyniku. Ostatecznie Marcin potwierdził przynależność do światowej czołówki zajmują bardzo wysokie 13 miejsce.