Marcin Świerc - Akcja Czyste Tatry

Akademia Biegowa Salomona – szukamy następców!

SODA Studio Bieganie

W minionym tygodniu odbywały się warsztaty: Akademia Biegowa Salomona. Przypominam, że zdecydowaliśmy się na taki projekt po raz pierwszy. Na wiosnę odbywała się rekrutacja do Akademii Biegowej Salomona organizowana przez zespół centralny, a rejestracja odbywała się poprzez specjalnie utworzoną do tego platformę. Cel był prosty – próba wyselekcjonowania najzdolniejszych biegaczy górskich młodego pokolenia z całego świata. Głównym kryterium był wiek – szukano osób między 16 a 20 rokiem życia. Swoje kandydatury wysłało mnóstwo osób z blisko 50 państw. Polska zajęła 5 miejsce pod względem wysłanych ankiet. Niestety żadna osoba z Polski nie zakwalifikowała się do projektu Akademii Biegowej Salomona i wcale nie chodziło o to, że ich umiejętności były za małe. Konkurencja była naprawdę duża, a wielką rolę odegrała też umiejętność posługiwania się językiem angielskim. I chyba tego najbardziej zabrakło.

W każdym razie CV, które otrzymywaliśmy od naszych młodych, zdolnych zawodniczek i zawodników były na tyle ciekawe, że zdecydowaliśmy się utworzyć polską, lokalna wersję Akademii Biegowej Salomona do której wyselekcjonowaliśmy 4 zawodników.
Akademia Biegowa Salomona odbyła się w Zakopanem, a ja miałem przyjemność ją poprowadzić razem z Piotrem Hercogiem. Podczas Akademii młodzi zawodnicy mogli zapoznać się z naszymi metodami biegowymi oraz przetestowali sprzęt Salomona i Suunto. Dodatkowo zawodnicy wzięli udział w głośnej akcji „Czyste Tatry” w której jestem od kilku lat Sportowym Ambasadorem.