Marcin Świerc - Akcja Czyste Tatry

Akademia Biegowa Salomona – szukamy następców!

SODA Studio Bieganie

W minionym tygodniu odbywały się warsztaty Akademii Biegowej Salomona. Przypominam, że zdecydowaliśmy się na taki projekt po raz pierwszy. Na wiosnę odbywała się rekrutacja do Akademii Biegowej Salomona organizowana przez zespoł centralny, a rejestracja odbywała się poprzez specjalnie utworzoną platformę. Cel był prosty – próba wyselekcjonowania najzdolniejszych biegaczy górskich młodego pokolenia z całego świata. Kryterium był wiek – szukano osób między 16 a 20 rokiem życia. Swoje kandydatury wysłało mnóstwo osób z blisko 50 Państw. Polska zajęła 5 miejsce pod względem wysłanych ankiet. Niestety żadna osoba z Polski nie zakwalifikowała się na Akademie i wcale nie chodziło o to, że umiejętności były za małe. Konkurencja była naprawdę duża, a wielką rolę miała też umiejętność posługiwania się językiem angielskim. I chyba tego najbardziej zabrakło.

W każdym razie CV, które otrzymywaliśmy od naszych młodych, zdolnych zawodniczek i zawodników były na tyle ciekawe, że zdecydowaliśmy się utworzyć polską, lokalna wersję Akademii Biegowej Salomona do której wyselekcjonowaliśmy 4 zawodników.
Akademia odbyła się w Zakopanem, a ja miałem przyjemność ja poprowadzić razem Piotrem Hercogiem. Podczas Akademii młodzi zawodnicy mogli zapoznać się z naszymi metodami oraz potestowali sprzęt Salomona i Suunto. Dodatkowo zawodnicy wzięli udział w głośnej akcji „Czyste Tatry” w której jestem od kilku lat Sportowym Ambasadorem.